Resultatbarometer män
OBS: RESULTATLISTAN ÄR PRELIMINÄR.
De 30 herrar som har högst sammanlagt poängtal, varav en är vinnaren från Ängelholm, spelar final i Stockholm, Vårby den 1 maj 2007.
Visa först:
FÖRNAMN
EFTERNAMN
NAMN
KLUBB
STO
SKÖ
GÖT
NOR
ESK
NÄS
ÄNG
TOTALT
1.
Nielsen, Lars
BF Solängen
70
70
2.
Pettersson, Kjell-Åke
Team Alingsås BC
50
50
3.
Nilsson, Sten-Aage
BK Stil
40
40
4.
Hansen, Allan
BK Nobel
35
35
5.
Otterdahl, Göran
BK Joker
30
30
6.
Berthagen, Robert
Växjö KK
30
30
7.
Ahlquist, Dan
BK Trol
30
30
8.
Månsson, Håkan
BC Fyrklöver
30
30
9.
Kristiansson, Tomas
IK Sterling
25
25
10.
Isaksson, Kjell
Sigma BK
25
25
11.
Carlstrand, Jerry
IFK Borås
25
25
12.
Ström, Christer
Alltransports BK
25
25
13.
Carlsson, Jerry
Kungälvs BK
20
20
14.
Lignell, Kenney
IK Sterling
20
20
15.
Samuelsson, Åke
Scania IF Södertälje
20
20
16.
Svensson, Lars
Team Linköping BC
20
20
17.
Lappalainen, Terho
Olofströms BS
15
15
18.
Andersson, Hans
BK Force
15
15
19.
Mielonen, Kalevi
Partille BS
15
15
20.
Petersson, Peter
Alltransports BK
15
15
21.
Lehto, Pertti
Team Rexx BK
10
10
22.
Björk, Lars-Johan
Marbodals BS
10
10
23.
Eriksson, Kent
BK Amiki
10
10
24.
Gelsinger, Ferenc
Team Alingsås BC
10
10
25.
Berner, Christer
BK Stallis
10
10
26.
Danielsson, Christer
Eksjö BK/EBOK
10
10
27.
Jonsson, Mikael
Alltransports BK
10
10
28.
Alexandersson, Kurt
Vimmerby BK
10
10
29.
Szöcs, Andrei
Handens BK
10
10
30.
Forsberg, Roland
BK Ös På
10
10
31.
Thomasson, Lars-Erik
BK 1927
10
10
32.
Bjärestrand, Conny
Alltransports BK
10
10
33.
Rafflenbeul, Helmut
Ettan/Brasken
10
10
34.
Svensson, Stig
Nynäshamns BS
10
10
35.
Halling, Torbjörn
IK Ymer
10
10
36.
Tourunen, Pekka
Scania IF Södertälje
10
10
37.
Stenmark, Mattz
Alltransports BK
10
10
38.
Andersson, Lennart
Mörlanda BS
10
10
39.
Petersson, Roy
Team Växjö BC
10
10
40.
Gustavsson, Jan
BK Ettan/Brasken
10
10
41.
Mäntylä, Lasse
BF Solängen
10
10
42.
Bengtsson, Bengt-Åke
Partille BS
10
10
43.
Heneskär, Gunnar
Bålsta BC
10
10
44.
Andvret, Peder
BK Smeden
10
10
45.
Edvinsson, Weine
Kinna BK
10
10
46.
Landqvist, Thomas
BS Club Fyrklöver
10
10
47.
Zetterlund, Claes
BC Fyrklöver
10
10
48.
Sterner, Tom
BK Vallonen
10
10
49.
Hermansson, Stig
Bofors BK
5
5
50.
Trankärr, Claes
Fredrikshofs IF
5
5
51.
Gustafsson, Jan
Nolhaga-Alingsås BK
5
5
52.
Gustafsson, Kjell-Åke
Team Mariestad BK
5
5
53.
Granqvist, Jan
IK Sterling
5
5
54.
Hybelius, Arne
BK 1927
5
5
55.
Nylund, Charles
Sundbybergs IK
5
5
56.
Larsson, Horst
Götene BK
5
5
57.
Bendeus, Torsten
BF Solängen
5
5
58.
Nilsson, Christer
BK Cahoot
5
5
59.
Alden, Bengt
Team Skövde BC
5
5
60.
Karlsson, Torbjörn
Sollentuna BwK
5
5
61.
Holm, Jonny
BF Solängen
5
5
62.
Wirtanen, Anders
Scania IF Södertälje
5
5
63.
Marvig, Hans
BK Cefyra
5
5
64.
Lindström, Sören
IFK Borås
5
5
65.
Tinnberg, Bertil
Team Alingsås BC
5
5
66.
Ljung, Leif
Team Växjö BC
5
5
67.
Johansson, Bengt
Alltransports BK
5
5
68.
Nilsson, Per-Erik
Kalmar Allmänna IK
5
5
69.
Kunnari, Martti
Olofströms BS
5
5
70.
Svärd, Christer
Hovet Old Boys BK
5
5
71.
Johansson, Gunnar
BK 46
5
5
72.
Forsen, Hans
Team Växjö BC
5
5
73.
Irvemo, Sune
Team Lerums BC
5
5
74.
Mårtensson, Jan
IFK Malmö BK
5
5
75.
Rydgren, Gunnar
Alltransports BK
5
5
76.
Thureson, Lars
Team Växjö BC
5
5
77.
Lindau, Lennart
BF Solängen
5
5
78.
Gustafsson, Harry
Eksjö BK/EBOK
5
5
79.
Ahlstrand, Bengt
Götene BK
5
5
80.
Kolehmainen, Jukka
BK Merri Mac
5
5
81.
Johansson, Håkan
BK Joker
5
5
82.
Magnehed, Raoul
BK Ös På
5
5
83.
Svensson, Rolf
BK Joker
5
5
84.
Westlund, Assar
Mini Arccus Club
5
5
85.
Hovlind, Bo
Domnarvets BS
5
5
86.
Rudolfsson, Tommy
Nybro IF
5
5
87.
Börlin, Kent
BK Örnen
5
5
88.
Darnhede, Gösta
Söderkulla BK
5
5
89.
Adriansson, Kent
IK Sterling
5
5
90.
Bergström, Gunnar
Mini Arccus Club
5
5
91.
Gustavsson, Lennart
IFK Borås
5
5
92.
Jonsson, Roger
Team Baltzar BC
5
5
93.
Axen, Roger
Team Baltzar BC
5
5
94.
Persson, Eddy
Mörlanda BS
5
5
95.
Ånhed, Tomas
IFK Borås
5
5
96.
Berglin, Staffan
BK Brio
5
5
97.
Höglind, Anders
Nynäshamns BS
5
5
98.
Widman, Ove
City Club
5
5
99.
Wäppling, Kent
Ettan/Brasken
5
5
100.
Stenberg, L-G
BK Vallonen
5
5
101.
Bergius, Per-Olov
Handens BK
5
5
102.
Eriksson, Mats
Ludvika BK
5
5
103.
Asp, Pertti
BK Smeden
5
5
104.
Aldorsson, Jonny
BK Slam
5
5
105.
Honkonen, Rauno
BK Slam
5
5
106.
Johansson, Stig
Team Värnamo BC
5
5
107.
Andersson, Ola
Västerås SK BK
5
5
108.
Juhlin, Jan Erik
IFK Sala
5
5
109.
Niskala, Ahti
Mini Arccus Club
5
5
110.
Berglund, Kurt
Team Rexx BK
5
5
111.
Eriksson, Ingemar
BK Örnen
5
5
112.
Lindius, Bo
Scania IF Södertälje
5
5
113.
Lindman, Sven-Erik
BK Ferme
5
5
114.
Marino, Lars
Team Mariestad BK
5
5
115.
Pelander, Bo
5
5
116.
Törnudd, Jouko
M-P
5
5
117.
Eriksson, Kjell
BK Jollen
5
5
118.
Messing, Håkan
BK Scheele
5
5
119.
Palmblad, Kjell
Mini Arccus Club
5
5
120.
Andersson, Jan-Åke
PBK-71
5
5
121.
Persson, Anders
Arius BK
5
5
122.
Jansson, Carl-Erik
Scania IF Södertälje
5
5
123.
Krauss, Tibor
BK Team Telge
5
5
124.
Andersson, Erik
Mini Arccus Club
5
5
125.
Andersson, Valter
Scania IF Södertälje
5
5
126.
Gustavsson, Aimo
IFK Västerås BK
5
5
127.
Högström, Karl Johan
Mini Arccus Club
5
5
128.
Mälman, Bo
Arius BK
5
5
129.
Olausson, Lars
IK Sterling
5
5
130.
Sjöö, Kjell
Mini Arccus Club
5
5
131.
Strandberg, Lars
IK Sleipner
5
5
132.
Svensson, Kent
Ettan/Brasken
5
5
133.
Eriksson, Lars
BK 46
5
5
134.
Johansson, Bo
Four XXXX BC
5
5
135.
Olsson, Yngve
BK Amiki
5
5
136.
Svegelius, Sture
BF Solängen
5
5
137.
Westerberg, Roland
BK 46
5
5
138.
Ek, Lars-Erik
BS Club Fyrklöver
5
5
139.
Fahlgren, Bo
Ettan/Brasken
5
5
140.
Lund, Finn
BK Vallonen
5
5
141.
Magnusson, Kjell
BK Ferme
5
5
142.
Morèn, Håkan
BK 46
5
5
143.
Pålsson, Sten
BC Fyrklöver
5
5
144.
Skarin, Roland
Ettan/Brasken
5
5
145.
Söderlund, Peter
BK Fux
5
5
146.
Alvering, Christer
BC Fyrklöver
5
5
147.
Falkhäll, Jan Erik
Ettan/Brasken
5
5
148.
Jaldeborn, Roland
Team Växjö BC
5
5
149.
Jeppsson, John Ingvar
Tollarps BK
5
5
150.
Karlsson, Berit
BK Eva
5
5
151.
Karlsson, Björn
Arius BK
5
5
152.
Larsson, Lars-Erik
Arius BK
5
5
153.
Nilsson, Göran
Ettan/Brasken
5
5
154.
Sjöberg, Thomas
Oskarshamns BK
5
5
155.
Stenman, Jan
BK Origo
5
5
POÄNGBERÄKNING I KVALTÄVLINGARNA
De 2 sista kvaltävlingarna ger 10 poäng extra för herrar och 2 poäng extra för damer!
Plats
Poäng
1
70
2
50
3
40
4
35
5-8
30
9-12
25
13-16
20
17-20
15
21-50
10
51-
5